Vlna předsevzetí jak zhubnout po Vánocích

Článek tématu Bariatrická chirurgie: Vlna předsevzetí jak zhubnout po Vánocích

Hubnutí patří mezi častá novoročná předsevzetí, výsledek kterých je často nedostatečný a většinou jen dočasný. Jestli si také kladete takováto předsevzetí a nechcete být zklamáni, zkuste dodržet alespoň těchto 5 základních doporučení odborníků.  
1/ Plánujte a stanovte si reálný cíl: Udělejte si plán, jakou dietu, jaký režim a jaká cvičení budete dodržovat v průběhu roku. Zapisujte si systematicky vše, co budete jíst a pít a co budete konat v rámci svého vlastního programu. Nesnažte se hubnout rychle a důkladně posuďte míru plánované redukce váhy. Nereálný cíl může být prvním důvodem selhání. 
2/ Držte se svého plánu: Znamená to držet stanovenou dietu, jíst častěji, tj. 5-6 x denně. Zařazujte lehkou svačinu mezi hlavními jídly, které nemusíte konzumovat najednou, raději si jednu dávku rozložte na víc krát. Neuzobávejte permanentně, neklesejte k "pasení se na smetí", nejezte když nemáte hlad jen tak pro zkácení volného času. Najděte si nějakou aktivitu, která vás myšlenkově odpoutá od stolu a od jídla, nebo i prakticky vám neumožní pojídat mimo stanovené termíny jídla. Nekonzumujte nezdravé jídlo byť by mohlo být jakkoliv lákavé, vyhýbejte se zejména tukům a "prázdným" a "rychlým" kaloriím. Důležitý je harmonogram pohybové aktivity, která by s nárústem kondice mohla mít vzestupnou intenzitu.
3/ Motivujte se:  Pokud máte pocit, že vaše motivace slábne, připomeňte si všechny pěkné šaty, které budete moci nosit jakmile dosáhnete svého cíle, a připomeňte si jaké jsou zdravotní důvody toho, že chcete hubnout. 
4/ Odměňujte se: Odměňování je velmi důležité, protože vás motivuje dále aby jste dosáhli svého cíle úplně a ne jen ke koketování s redukcí váhy. Vždy když dosáhnete dílčí cíl, odměňte se rozumně, aby se vaše motivace upevnila, navyprchala a nevystydla.
5/ Nakonec je důležité si uvědomit, že i přes všechny racionální plány a programy, jste taky jenom člověk, Neobviňujte se, nevzdávejte se v případě ze sklouznete z vytyčené cesty, protože je prokázáno, že je téměř nemožné absolutně dodržovat " dokonalý plán " při hubnutí. Takže, pokud budete chybovat, pokud bude svépomocná snaha o hubnutí selhávat, může pomoct odborný dohled, asistence specialistu v konzervativní léčbě obezity
Když i tato bude selhávat, není nutné boj s obezitou vzdávat, může pomoct chirurgická léčba obezity a metabolických přidružených onemocnění

Autor

MUDr. Michal Čierny, CSc., 1.1.2014

Všechny články tématu Bariatrická chirurgie - chirurgie obezity

© Banding klub ČR, 2005 - 2020
Banding klub
česky deutsch - magenband english - gastric banding