Obezita v době "covidové"

Článek tématu Bariatrická chirurgie: Obezita v době "covidové"

Nejčastěji se jako přitěžující faktor pro průběh onemocnění COVID-19 uvádí věk. Ten nikdo neovlivní. Hned dalším faktorem je však tělesná hmotnost, resp. BMI. Lidé s nadváhou a obezitou mají horší průběh onemocnění COVID-19, jsou častěji hospitalizovaní, a podle dosavadních údajů i častěji nákaze podléhají. A obezitu už léčit lze!  

Nová studie v USA kvantifikuje o kolik přesně mají obézní lidé s COVID-19 vyšší riziko hospitalizace, intenzivní péče, a o kolik procent mají vyšší riziko úmrtí. Vědci ze Severní Karolínie v USA upřesňují čísla o kolik Obezita zvýší riziko infekce. Vedoucí studie prof. Barry Popkin uvedl, že byl nálezy šokován, protože riziko úmrtí na COVID-19 spojené s obezitou je výrazně vyšší, než si kdokoli myslel. Publikovaná studie University of North Carolina v Chapel Hill odhalila, že lidé s obezitou, tj. s BMI nad 30, mají o 113 % vyšší riziko, že budou hospitalizováni a 74 % z nich bude vyžadovat intenzivní péči. A jak sám šokovaný vedoucí studie prof. Popkin uvedl, riziko úmrtí na COVID-19 u obézních lidí je téměř 50 %. http://doi.org/10.1111/obr.13128

Již v předchozích studiích se ukázalo, že lidé s BMI nad 30 jsou více náchylní k nákaze COVID-19. Spojené státy americké a Velká Británie jsou země, které mají nejvyšší počty obézních lidí na celém světě. Údaje ukazují, že 40 % dospělých Američanů má nadváhu, ve Velké Británii se jejich počet blíží téměř k 30 %. Na varovná čísla upozornila Univerzita v Severní Karolíně (UNC) a Světová banka. Apelují na vlády, aby bojovaly proti obezitě. Například ve Velké Británii premiér Boris Johnson vyhlásil válku obezitě poté, co sám onemocnění prodělal. Nedávná iniciativa britské vlády zahrnovala omezení reklam na nezdravá jídla a nabídky supermarketů. Ústav pro výzkum veřejné politiky však žádá, aby vláda zaujala přísnější stanovisko a zašla ještě dál. Navrhují, aby boj proti obezitě zahrnoval 8% daň z nezdravých potravin, které překračují určitou energetickou hodnotu.Velká Británie již v minulosti nařídila daň za sladké nealkoholické nápoje, ale po těžkému průběhu onemocnění COVID-19 se premiér Boris Johnson rozhodl, že je třeba s obezitou bojovat účinněji. Podle Guardian tato daň byla účinná v Maďarsku i Mexiku, protože lidé začali jíst méně nezdravá jídla a výrobci se museli adaptovat na výrobu zdravějších potravin. 

Obezita nejen že zkracuje život, protože způsobuje chronická onemocnění jako je cukrovka 2. typu, mrtvice či srdeční příhody, ale způsobuje tím i značné finanční zatížení zdravotního systému. Navíc výsledky zkoumání týmu prof. Popkina naznačují, že i vyvíjená vakcína bude u obézních lidí méně účinná. Odbornící tvrdí, že si máme na přítomnost nového viru zvyknout, být na něj připraveni, virus způsobující COVID-19  jen tak sám od sebe nezmizí. Takže - můžeme dále čekat na centrální kroky vlády a na vývoj nových farmak, ale tyto stránky na internetu vám dávají návod, jak lze už dnes bez zbytečného odkládání aktivně přístoupit k řešení především svého problému - obezity, tj. vyhledat obezitologa a zejména erudovaného bariatrického chirurga. Operační léčba obezity není sice pro každého, ale je spolehlivá a bezpečná pro ty, kteří jsou ochotni aktivně ovlivnit svoji budoucnost. 

Literatura

http://doi.org/10.1111/obr.13128

Autor

MUDr. Michal Čierny, CSc., 3.9.2020

Všechny články tématu Bariatrická chirurgie - chirurgie obezity

© Banding klub ČR, 2005 - 2020
Banding klub
česky deutsch - magenband english - gastric banding