1. žaludeční bypas v Úrazové nemocnici v Brně

Článek tématu Bariatrická chirurgie: 1. žaludeční bypas v Úrazové nemocnici v Brně

Dr. Valk, Dr. Cierny, Dr. Hendrix

9.11.2006 byla v Úrazové nemocnici v Brně laparoskopicky provedena první operace Gastric Bypass Roux en Y. Operace zvaných hostů z Belgie byla obrazem i zvukem přímo přenášena prostřednictvím internetové sítě do místa konání 7. mezinárodního kongresu CMCIE  (Czech and Moravian Club of Invasive Endoscopy). Informovali jsme o tom již v článku o kongresu Obezitologie 2006, jenž byl s kongresem CMCIE spojen v pátek dopoledne svou bariatrickou částí. Tímto sdělením chci jenom podstatně doplnit prvotní informaci o unikátní operaci o to nejdůležitější -  že naše pacientka se má velice dobře. Operace proběhla (až na krvácení z jednoho operačního vpichu trokarem) hladce, pooperační průběh nebyl nijak komplikován a pacientka již první den musela chodit a po RTG vyšetření mohla popíjet malé množství tekutin. Nyní je již propuštěna do ambulantní péče s doporučením dodržet tekutou stravu do 2 týdnů s dalším pozvolným přechodem na kašovitou konzistenci a později na normální stravu, avšak v menších porcích. Dostaví se k odstranění stehů a bude docházet na další kontroly jak k chirurgovi, tak k obezitologům.

Bypasové (čti bajpasové) operace ve všeobecnosti znamenají "objížďku". V případě morbidní obezity (BMI nad 40) a superobezity (BMI nad 50) se používá žaludeční, t.j. gastrický bypas, který vynechává z pasáže většinu žaludku, dvanáctník a začátek tenkého střeva. Žaludek je ve své horní části přerušen a polykané sousto se z jícnu dostává jenom do malinkého žaludku a pokračuje objížďkou přímo do tenkého střeva, jenž je zde našito tak, aby byla trasa potraviny tenkým střevem zkrácena o cca 150 cm.

Výslední efekt takové operace je kombinace restrikce (omezení množství) a malabsorbce (omezení vstřebávání), jenž společně vedou k větším váhovým úbytkům než samotná restrikce, jakou nabízí třeba gastrická bandáž, nejčastější bariatrická operace u nás i v Evropě. Naopak v USA je nejčastější bariatrickou operací právě popisovaný gastrický bypas a jeho použití stoupá i u nás v Evropě.

Autor

MUDr. Michal Čierny, CSc., 17.11.2006

Všechny články tématu Bariatrická chirurgie - chirurgie obezity

© Banding klub ČR, 2005 - 2020
Banding klub
česky deutsch - magenband english - gastric banding